Wrestling seniorů v aréně u oddělení pečiva o rohlík v akci jsme sledovali s povznášejícím pocitem. My, nová střední třída, jsme přeci jen ušli kus cesty. Někam směr Západ. Trávit čas slevou byla otrava a ztráta času. Náš čas byl moc vzácný a obsah našich myšlenek moc důležitý na to, abychom se zabývali něčím, jako je výhodný nákup na víkend. Buď jsi trpělivý lovec slev nebo netrpělivý manažer času. V prvním světě se snažíš jen přežít do další dávky od státu. V druhém nepřežíváš ale žiješ a užíváš. Sám jsem nosil po klientech triko s dehonestujícím nápisem „SLEVA“ (na obrázku). Lidé se mi smáli. A jeden známý na mě dokonce významně mrknul, zda je ta sleva čtyřprocentní. Nápis “SLEVA” byl v zasedačce v Karlíně absurdní stimulus.

Netrpělivost vůči slevám v našich hlavách byla jen odrazem pracovních úspěchů nové střední třídy. Jenže minulý rok ceny naše životní tempo předehnaly. V hlavách střední třídy se tedy musel udát veletoč. Museli jsme náš aktualizovat světonázor, abychom z ostudy udělali ctnost. Jinak bychom v našich životních vyprávěních nevypadali tak dobře, jak si vidíme. Obranný mechanismus zapracoval spolehlivě, a tak jsme si osvojili nové vyprávění o slevě a výhodné ceně.

Nová levná cena je opakem staré levné ceny. Staré levné bylo pro staré a znakem zaostalosti. Nové levné je pro moderního světáka a je zdrojem pokroku. Starou levnou cenu jste našli v letáku a získali ji v diskontu. Byla tam. Nová levná cena je světová. Je v zahraničí. Typicky v Německu. Je důkazem toho, že je společnost vyspělá; že jsou zákazníci emancipovaní; že je trh vyspělý; že kdo cestuje a nesedí u televize, o ní také ví. Mezi střední třídou se šíří vyprávění a fotografie o tom, jak je v zahraničí levněji. Že kdo kupuje za české ceny, je ten zaostalý. Z levné ceny je tak nový status symbol a dokud tu bude drahý specifický trh pro chudáky, asi to tak i zůstane.